Šahovski turnir učeničkih domova regije Sjever

Šahovski turnir učeničkih domova regije Sjever

Šahovski turnir učeničkih domova regije Sjever

 

Šahovski turnir učeničkih domova regije Sjever tradicionalni je događaj koji organiziramo godinama. Nakon stanke uzrokovane pandemijom, ove smo godine ponovno nastavili tradiciju. Uz naš, na turniru su sudjelovala tri doma iz regije – Učenički dom Križevci, Učenički dom srednje škole „August Šenoa“ Garešnica i Učenički dom Virovitica. Uz poštenu sportsku igru učenici su iskazali svoje vještine i odmjerili snage, a naši učenici odnijeli su zasluženu pobjedu u obje kategorije, muškoj i ženskoj, na čemu im i ovim putem čestitamo. Valja napomenuti kako je naša učenica Bevanda Ema osvojila titulu najbolje igračice turnira. U nastavku donosimo osvrt gospodina Vlade Karagića, našeg dugogodišnjeg suradnika u organizaciji šahovskih turnira, suca, vrsnog poznavatelja i ljubitelja ovog sporta te nadasve prijatelja našeg Doma:

BESMRTNI SAN PROFESORA MATE
/Osvrt na Turnir u šahu učeničkih domova regije Sjever/

Ima skromnih i čestitih ljudi što su svojim životom i djelom svjedočili da učenički domovi mogu stajati visoki i lijepi, kao katedrale. Takav je bio i Mato Čulo, tihi čovjek i duša Doma učenika srednjih škola Bjelovar.

Toliko je djece u lomnim i hirovitim godinama, podizao, vodio i hrabrio u čestitosti i vjeri. Toliko godina bdio da male hrvatske obitelji ne moraju strepiti što im je s uzdanicom u onom čudnom “Caričinu gradu”. Sebe je davao, a riječi štedio da nadživi svoj mrzli mramor i zemne jeke plemenitim djelom.
Nismo mu zaboravili ni korak, glas, ni osmijeh. Ni onaj pažljiv način da svakog ostavi njegovoj životnoj stazi, tek blago vodeći jednostavnoj misli: „Mi nismo ovdje poslani zastraniti i zabasati. Ovdje smo biti primjer ranjivoj mladosti.” U starom je đačkom domu sanjao i podizao novi. Veći, ljepši, prostraniji, kakvog se ne bi postidjeli ni najveći europski gradovi. Vidio je ondje, prije svih kamenih temeljaca, vrijedan temelj duhovnosti, knjigu, klupu, molitvenik, loptu, prozor i šahovsku garnituru, za bistru domaću djecu. Vidio je lijepu umjetnost, glazbu ispunjene mladosti, svoj Dom nad domovima.

Ljudi odu prerano i utihnu za svijet, al’ ništa njihovo ne utihne. Živi ondje, hrabri, strpljivo ispraća i dočekuje, znajuć’ da ništa vrijedno ne nestaje. Tihom je mudrošću poučavao učenike, pažljivim obzirom ustrajavao nad njihovom stazom. Jučer kao čovjek iz male pedagoške zbornice, danas kao duh koji se tako lijepo osjeti i kad mu prestanu spominjati ime.

Danas su ljudi i djeca “Učeničkih domova regije Sjever” zajedno oživjeli besmrtni san profesora Mate.

Podijeli, kopiraj link ili printaj!